Słysząc słowo „bakterie” w naszej głowie od razu pojawiają się nieprzyjemne skojarzenia. Nic w tym dziwnego, gdyż już od najmłodszych lat ze wszystkim stron słyszymy, że powodują one choroby i należy się ich wystrzegać. Zaskakujący może okazać się fakt, że nasz organizm jest naturalnym siedliskiem wielu drobnoustrojów, zarówno tych złych jak i dobrych. 

<h2>Liczba bakterii w organizmie człowieka.</h2>

Nawet jeśli staramy się konsekwentnie przestrzegać zasad higieny, w naszym ciele stale znajduje się ogromna liczba drobnoustrojów. Szacuje się, że przewyższa ona liczbę naszych własnych komórek aż dziesięciokrotnie, a według wielu badań ich waga wynosi około 2 kilogramów! Nie powinno to jednak stanowić powodu do obaw, gdyż znaczna większość z nich to tzw. bakterie probiotyczne, które mają korzystny wpływ na nasze zdrowie i pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu, biorąc udział w wielu zachodzących w nim procesach życiowych. 

Ulubione miejsca bakterii w ludzkim organizmie.

Ludzki organizm jest miejscem, które zapewnia wręcz idealne warunki do rozwoju różnych drobnoustrojów. Naukowcy odkryli jednak, że pewne typy bakterii w szczególności upodobały sobie określone części naszego ciała. Jest to przyczyna, dla której są one najbardziej narażone na rozwój chorób, dlatego w ich okolicach powinniśmy zachowywać szczególną ostrożność w postaci odpowiedniego przestrzegania zasad higieny.

Jama ustna.

Jest ona pierwszym przystankiem nie tylko dla pożywienia, ale także różnego rodzaju bakterii znajdujących się na naszym rękach, co umożliwia im łatwe dostanie się do środka. Ponadto, jama ustna stanowi także doskonałe środowisko do rozwoju bakterii odpowiadających za choroby zębów, jak np. próchnica i kamień nazębny oraz drobnoustrojów powodujący brzydki zapach z ust. Dodatkowym czynnikiem ułatwiającym rozmnażanie tych bakterii jest niezdrowa dieta, oparta na cukrach prostych, dlatego aby zminimalizować ryzyko rozwoju chorób jamy ustnej, oprócz zachowywania odpowiedniej higieny, należy zadbać o nasz sposób odżywiania. Co więcej, powinniśmy również wystrzegać się nawyku obgryzania paznokci, skórek i wkładania palców do ust, gdyż przekazujemy w ten sposób bakterie prosto do organizmu. 

Skóra.

Skora pokrywająca nasze ciało pełni przede wszystkim funkcje bariery ochronnej, zamykającej dostęp do naszego organizmu niepożądanym drobnoustrojom. Jeśli jednak zostanie ona uszkodzona np. w wyniku mechanicznego urazu, powstała w ten sposób rana umożliwia bakteriom szybki i łatwy dostęp do środka, a nawet może doprowadzić do zakażenia i utrudniać prawidłowy przebieg procesu gojenia. Dlatego jeśli się zranimy, powinniśmy jak najszybciej odkazić ranę za pomocą środków higienicznych. Ponadto, sama skóra także jest siedliskiem wielu bakterii, które przemieszczają się na nią za pomocą dotyku. Kryją się one najczęściej pomiędzy włoskami na skórze, a ich ulubionymi miejscami są zazwyczaj pachwiny i pachy, których ciepło i wilgoć zapewniają doskonałe warunki rozwoju dla drobnoustrojów chorobotwórczych. Dlatego tak istotne jest codziennie przestrzeganie zasad higieny. Niestety, bakterie potrafią utrzymywać się na skórze nawet kilka godzin, a wiele z nich wykazuje szczególną odporność na środki czystości, dlatego niemożliwe jest całkowite uniknięcie kontaktu z bakteriami. 

Miejsca intymne.

Produkty przemiany materii w postaci kału i moczu są siedliskiem tysięcy bakterii. W jelicie grubym znajdują się  szczepy dobrych bakterii produkujących kwas mlekowy i chroniących organizm przed chorobami. Ich skuteczność determinuje jednak wiele czynników takich jak nasza waga i sposób odżywiania, które w dużej mierze wpływają na skład naszej flory bakteryjnej. Ponadto strefa intymna to część ciała, o który powinniśmy zadbać w szczególny sposób, nie tylko poprzez regularne mycie, ale także odpowiedni sposób podcierania się po skorzystaniu z toalety, który powinien zachodzić od przodu do tyłu, by nie przenosić drobnoustrojów z odbytu do pochwy czy cewki moczowej. Należy także zwrócić uwagę na fakt, że niektóre rodzaje środków higienicznych i zbyt częste mycie stref intymnych może osłabiać ochronną florę bakteryjną, dlatego do higieny intymnej należy podchodzić rozważnie.

W naszym ciele znajduje się wiele miejsc uwielbianych przez różnego rodzaju drobnoustroje, zarówno te dobre jak i złe. Dlatego aby skutecznie zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób, warto stałe poszerzać swoją wiedzę o bakteriach żyjących w naszym organizmie i wykorzystywać ją do jeszcze lepszego dbania o naszą higienę. 

Zobacz również: