Nie da się ukryć, że Covid 19 namieszał w życiu każdego z nas. Aby uniknąć rozpowszechniania się epidemii, odgórnie wprowadzono wiele restrykcji. Aby uniknąć zarażenia, każdy z nas musi jednak odpowiedzialnie podchodzić do kwestii związanych z higieną osobistą. Regularne mycie rąk oraz unikanie dotykania nimi okolic twarzy to skuteczne działania w celu uniknięcia zakażenia koronawirusem. 

Regularnie myj ręce.

Dla uniknięcia zakażenia koronawirusem niezbędna jest higiena osobista. Najistotniejsze jest częste mycie rąk. Powinniśmy je myć tak często jak tylko jest to konieczne. Bez wątpienia nasze dłonie powinny być myte po wizytach w miejscach publicznych. Jeżeli więc wracamy z zakupów spożywczych lub zakończyliśmy właśnie wizytę w galerii handlowej, po powrocie do domu pierwsze kroki skierujmy do łazienki. Czynność, jaką jest mycie rąk należy wykonywać bardzo starannie i odpowiednio długo. Używajmy do tego celu ciepłej wody i środka myjącego, najlepiej o właściwościach antybakteryjnych. Do umycia naszych dłoni możemy wykorzystać takie preparaty jak:

  • pasty myjace
  • mydła w kostce
  • mydła w płynie
  • pianki

Wirus odpowiedzialny za koronawirusa nie przeżyje na powierzchni naszych rąk, jeśli dokładnie je umyjemy. Należy pamiętać o umyciu przestrzeni między palcami oraz o tym, aby umyć pierścionki, jeśli nosimy takie ozdoby. Mycie rąk powinno trwać odpowiednio długo. Zaleca się, aby myć ręce pod bieżącą wodą przez minimum trzydzieści sekund. Krótszy czas mycia rąk mógłby bowiem sprawić, że czynność ta nie będzie w pełni skuteczna. Po starannym umyciu rąk wytrzyjmy je do sucha ręcznikiem, gdyż na wilgotnych dłoniach znacznie szybciej gromadzą się niebezpieczne dla naszego zdrowia bakterie i wirusy. Ręcznik warto byłoby również regularnie wymieniać na świeży. Wilgotne ręczniki są bowiem doskonałym siedliskiem dla bakterii i grzybów. Alternatywą dla tradycyjnego ręcznika może być ręcznik papierowy. Takie rozwiązanie nie jest jednak zbyt opłacalne pod względem finansowym, dlatego większość ludzi używa ręczników tradycyjnych. 

Nie zapominaj o stosowaniu preparatów do dezynfekcji. 

Nie zawsze mamy możliwość mycia rąk bieżącą wodą oraz mydłem. Większość ludzi zdaje sobie jednak sprawę z tego jak ważna jest higiena rąk podczas podróży czy robienia zakupów. Większość sklepów oferuje możliwość skorzystania z preparatów do dezynfekcji przed zrobieniem zakupów. Podczas podróżowania, zwłaszcza środkami transportu publicznego warto mieć jednak przy sobie własny preparat do dezynfekcji. Dzięki temu będziemy mogli oczyścić nasze ręce w dowolnym momencie. Pamiętajmy jednak o tym, aby bardzo starannie wybierać poszczególne preparaty. Nie każdy z nich będzie bowiem dezynfekował nasze dłonie. Na szczęście skutecznych preparatów jest całe mnóstwo. Dostępne są one w formie sprayu, ale również w formie żelu. Do dezynfekcji rąk możemy używać zarówno preparatów zakupionych w sklepie jak i samodzielnie przygotowanych żeli. Do przygotowania własnego żelu dezynfekcyjnego będziemy potrzebować wysokoprocentowego alkoholu. Żel możemy przygotować chociażby na bazie żelu aloesowego. Ręce warto oczyszczać po wizycie w publicznej toalecie, a także przed rozpoczęciem posiłku w pociągu czy autobusie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że preparaty do dezynfekcji pełnią jedynie rolę pomocniczą. Nie powinny one zastępować nam mycia rąk wodą i mydłem, jeżeli tylko mamy możliwość skorzystania z takiego rozwiązania. Warto byłoby również unikać dotykania dłońmi okolic twarzy, a w szczególności nosa, ust oraz oczu. Dotykanie brudnymi rękami okolic twarzy mogłoby bowiem doprowadzić do zarażenia się wirusem. Jeżeli musimy dotknąć naszej twarzy, róbmy to zawsze po starannym oczyszczeniu rąk ze wszelkich zanieczyszczeń oraz bakterii. 

Zobacz również: